
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | General Purpose |
| Output Current | 20 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Supply Current | 7 mA |
| lead free status | Contains Lead |
| Number of Channels | 2 |
| operating temperature | 85.0 °C |
| pin count | 8 |
| rohs status | Compliant |
| case package | SO |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Input Bias Current | 6 µA |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 450 ps |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Hysteresis | 7 mV |
Stock: 2550
Distributors
pcbx
Unit Price$6.88256
Ext.Price$6.88256
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.88256 | $6.88256 |
| 10 | $5.38787 | $53.87870 |
| 25 | $5.01406 | $125.35150 |
| 50 | $4.84975 | $242.48750 |
| 100 | $4.69083 | $469.08300 |
| 300 | $4.48111 | $1344.33300 |
| 500 | $4.28077 | $2140.38500 |
| 1000 | $4.08937 | $4089.37000 |
